Niaid Cup -R1-4 (FS) FINAL

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 (14.0) 1.0 1.0 2.0 18.0 4.0
2nd FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 (13.0) 2.0 2.0 1.0 18.0 5.0
3rd FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 2.0 3.0 5.0 (7.0) 17.0 10.0
4th FS Don't Panic Kirby 25 189 Tom Higgins 165 6.0 (7.0) 4.0 3.0 20.0 13.0
5th FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 5.0 4.0 (6.0) 4.0 19.0 13.0
6th FS Insanity Kirby 25 4 Debbie Mills 165 (10.0) 9.0 3.0 5.0 27.0 17.0
7th FS Chortle Olson 30 138 Enderlein/Bolland 108 4.0 6.0 8.0 (17.0 DNC) 35.0 18.0
8th FS Northern Dancer Tripp 26 93107 Tim Marsden 117 7.0 5.0 9.0 (10.0) 31.0 21.0
9th FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 3.0 (13.0) 10.0 9.0 35.0 22.0
10th FS Gotcha Kirby 25 134 Richard Frances 165 9.0 8.0 7.0 (11.0) 35.0 24.0
11th FS Minus Six Mull 22 (Mod) 344558 David Bussin 159 1.0 10.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 45.0 28.0
12th FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 8.0 (12.0) 12.0 8.0 40.0 28.0
13th FS Jazzy J24 54409 Peter Levers 165 12.0 11.0 (13.0) 13.0 49.0 36.0
14th FS Frosted Flakes L1 1 Les Babinchak 193 11.0 (17.0 DNC) 14.0 12.0 54.0 37.0
15th FS Wind Seeker Merit 25 31520 Mike Carty 171 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 6.0 57.0 40.0
16th FS Tricks Olson 25 30 Mark Girard 165 15.0 (17.0 DNC) 11.0 17.0 DNF 60.0 43.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 FS Minus Six Mull 22 (Mod) 344558 David Bussin 159 47:28 0:47:58 0:00:00 1.0
2 FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 48:20 0:48:20 0:00:22 2.0
3 FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 43:44 0:48:32 0:00:30 3.0
4 FS Chortle Olson 30 138 Enderlein/Bolland 108 43:57 0:48:52 0:00:48 4.0
5 FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 49:02 0:49:02 0:01:04 5.0
6 FS Don't Panic Kirby 25 189 Tom Higgins 165 50:01 0:50:01 0:02:03 6.0
7 FS Northern Dancer Tripp 26 93107 Tim Marsden 117 46:38 0:50:57 0:02:43 7.0
8 FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 51:14 0:51:14 0:03:16 8.0
9 FS Gotcha Kirby 25 134 Richard Frances 165 51:24 0:51:24 0:03:26 9.0
10 FS Insanity Kirby 25 4 Debbie Mills 165 51:29 0:51:29 0:03:31 10.0
11 FS Frosted Flakes L1 1 Les Babinchak 193 54:10 0:51:37 0:03:49 11.0
12 FS Jazzy J24 54409 Peter Levers 165 51:48 0:51:48 0:03:50 12.0
13 FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 49:10 0:52:12 0:03:59 13.0
14 FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 52:56 0:52:56 0:04:58 14.0
15 FS Tricks Olson 25 30 Mark Girard 165 59:46 0:59:46 0:11:48 15.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 50:53 0:50:53 0:00:00 1.0
2 FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 49:17 0:52:20 0:01:22 2.0
3 FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 52:38 0:52:38 0:01:45 3.0
4 FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 53:21 0:53:21 0:02:28 4.0
5 FS Northern Dancer Tripp 26 93107 Tim Marsden 117 49:32 0:54:07 0:02:58 5.0
6 FS Chortle Olson 30 138 Enderlein/Bolland 108 49:20 0:54:51 0:03:34 6.0
7 FS Don't Panic Kirby 25 189 Tom Higgins 165 54:54 0:54:54 0:04:01 7.0
8 FS Gotcha Kirby 25 134 Richard Frances 165 55:22 0:55:22 0:04:29 8.0
9 FS Insanity Kirby 25 4 Debbie Mills 165 55:37 0:55:37 0:04:44 9.0
10 FS Minus Six Mull 22 (Mod) 344558 David Bussin 159 56:35 0:57:11 0:06:14 10.0
11 FS Jazzy J24 54409 Peter Levers 165 58:03 0:58:03 0:07:10 11.0
12 FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 1:04:00 1:04:00 0:13:07 12.0
13 FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 1:05:40 1:12:52 0:19:49 13.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 1:18:05 1:18:05 0:00:00 1.0
2 FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 1:13:47 1:18:21 0:00:15 2.0
3 FS Insanity Kirby 25 4 Debbie Mills 165 1:20:15 1:20:15 0:02:10 3.0
4 FS Don't Panic Kirby 25 189 Tom Higgins 165 1:21:02 1:21:02 0:02:57 4.0
5 FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 1:22:33 1:22:33 0:04:28 5.0
6 FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 1:22:44 1:22:44 0:04:39 6.0
7 FS Gotcha Kirby 25 134 Richard Frances 165 1:25:07 1:25:07 0:07:02 7.0
8 FS Chortle Olson 30 138 Enderlein/Bolland 108 1:17:06 1:25:44 0:06:52 8.0
9 FS Northern Dancer Tripp 26 93107 Tim Marsden 117 1:18:30 1:25:46 0:07:02 9.0
10 FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 1:18:19 1:26:55 0:07:57 10.0
11 FS Tricks Olson 25 30 Mark Girard 165 1:26:58 1:26:58 0:08:53 11.0
12 FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 1:27:39 1:27:39 0:09:34 12.0
13 FS Jazzy J24 54409 Peter Levers 165 1:38:32 1:38:32 0:20:27 13.0
14 FS Frosted Flakes L1 1 Les Babinchak 193 1:46:42 1:41:40 0:24:45 14.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 1:11:52 1:16:19 0:00:00 1.0
2 FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 1:17:58 1:17:58 0:01:39 2.0
3 FS Don't Panic Kirby 25 189 Tom Higgins 165 1:21:07 1:21:07 0:04:48 3.0
4 FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 1:22:06 1:22:06 0:05:47 4.0
5 FS Insanity Kirby 25 4 Debbie Mills 165 1:22:29 1:22:29 0:06:10 5.0
6 FS Wind Seeker Merit 25 31520 Mike Carty 171 1:23:57 1:23:04 0:06:50 6.0
7 FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 1:23:59 1:23:59 0:07:40 7.0
8 FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 1:25:15 1:25:15 0:08:56 8.0
9 FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 1:16:55 1:25:21 0:08:09 9.0
10 FS Northern Dancer Tripp 26 93107 Tim Marsden 117 1:18:42 1:25:59 0:08:51 10.0
11 FS Gotcha Kirby 25 134 Richard Frances 165 1:26:45 1:26:45 0:10:26 11.0
12 FS Frosted Flakes L1 1 Les Babinchak 193 1:41:47 1:36:59 0:21:42 12.0
13 FS Jazzy J24 54409 Peter Levers 165 1:39:47 1:39:47 0:23:28 13.0
14 FS Tricks Olson 25 30 Mark Girard 165 DNF     17.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
http://www.sailwave.com/