MARKS IN THE DARK -FS FINAL

Overall

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 16, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 1.5 (2.0) 1.0 1.0 5.5 3.5
2nd FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 1.5 5.0 (7.0) 2.0 15.5 8.5
3rd FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 4.0 3.0 (5.0) 3.0 15.0 10.0
4th FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 (8.0) 1.0 8.0 6.0 23.0 15.0
5th FS Chortle Olson 30 138 Enderlein/Bolland 108 11.0 6.0 2.0 (17.0 DNC) 36.0 19.0
6th FS Minus Six Rocket 22 34458 David Bussin 159 (17.0 DNC) 10.0 4.0 5.0 36.0 19.0
7th FS Don't Panic Kirby 25 189 Tom Higgins 165 5.0 12.0 3.0 (17.0 DNC) 37.0 20.0
8th FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 7.0 (11.0) 11.0 4.0 33.0 22.0
9th FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 (9.0) 9.0 6.0 9.0 33.0 24.0
10th FS Northern Dancer Tripp 26   Tim Marsden 117 (10.0) 7.0 9.0 8.0 34.0 24.0
11th FS Insanity Kirby 25 4 Debbie Mills 165 6.0 4.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 44.0 27.0
12th FS Tricks Olson 25 30 Mark Girard 165 3.0 8.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 45.0 28.0
13th FS Gotcha Kirby 25 134 Richard Frances 165 (17.0 DNC) 17.0 DNC 10.0 7.0 51.0 34.0
14th FS Frosted Flakes L1 1 Les Babinchak 193 (13.0) 13.0 13.0 10.0 49.0 36.0
15th FS Jazzy J24 54409 Peter Levers 165 (17.0 DNC) 17.0 DNC 12.0 17.0 DNC 63.0 46.0
16th FS Gratitude Olson 25   Ben Murphy 165 12.0 (17.0 DNC) 17.0 DNC 17.0 DNC 63.0 46.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 53:11 0:56:28 0:00:00 1.5
1 FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 56:28 0:56:28 0:00:00 1.5
3 FS Tricks Olson 25 30 Mark Girard 165 58:19 0:58:19 0:01:51 3.0
4 FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 1:00:10 1:00:10 0:03:42 4.0
5 FS Don't Panic Kirby 25 189 Tom Higgins 165 1:00:46 1:00:46 0:04:18 5.0
6 FS Insanity Kirby 25 4 Debbie Mills 165 1:00:55 1:00:55 0:04:27 6.0
7 FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 1:01:36 1:01:36 0:05:08 7.0
8 FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 1:01:42 1:01:42 0:05:14 8.0
9 FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 56:11 1:02:21 0:05:18 9.0
10 FS Northern Dancer Tripp 26   Tim Marsden 117 57:31 1:02:51 0:05:50 10.0
11 FS Chortle Olson 30 138 Enderlein/Bolland 108 56:40 1:03:00 0:05:53 11.0
12 FS Gratitude Olson 25   Ben Murphy 165 1:10:12 1:10:12 0:13:44 12.0
13 FS Frosted Flakes L1 1 Les Babinchak 193 1:16:01 1:12:26 0:16:46 13.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 1:02:53 1:02:53 0:00:00 1.0
2 FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 1:04:46 1:08:46 0:05:33 2.0
3 FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 1:09:20 1:09:20 0:06:27 3.0
4 FS Insanity Kirby 25 4 Debbie Mills 165 1:09:54 1:09:54 0:07:01 4.0
5 FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 1:10:24 1:10:24 0:07:31 5.0
6 FS Chortle Olson 30 138 Enderlein/Bolland 108 1:03:25 1:10:31 0:06:52 6.0
7 FS Northern Dancer Tripp 26   Tim Marsden 117 1:04:40 1:10:39 0:07:07 7.0
8 FS Tricks Olson 25 30 Mark Girard 165 1:11:43 1:11:43 0:08:50 8.0
9 FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 1:04:48 1:11:55 0:08:08 9.0
10 FS Minus Six Rocket 22 34458 David Bussin 159 1:12:20 1:13:06 0:10:07 10.0
11 FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 1:13:16 1:13:16 0:10:23 11.0
12 FS Don't Panic Kirby 25 189 Tom Higgins 165 1:14:43 1:14:43 0:11:50 12.0
13 FS Frosted Flakes L1 1 Les Babinchak 193 1:49:49 1:44:39 0:43:49 13.0

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 39:07 0:41:32 0:00:00 1.0
2 FS Chortle Olson 30 138 Enderlein/Bolland 108 37:32 0:41:44 0:00:11 2.0
3 FS Don't Panic Kirby 25 189 Tom Higgins 165 42:02 0:42:02 0:00:30 3.0
4 FS Minus Six Rocket 22 34458 David Bussin 159 41:46 0:42:13 0:00:40 4.0
5 FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 42:43 0:42:43 0:01:11 5.0
6 FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 38:41 0:42:56 0:01:15 6.0
7 FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 43:01 0:43:01 0:01:29 7.0
8 FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 43:42 0:43:42 0:02:10 8.0
9 FS Northern Dancer Tripp 26   Tim Marsden 117 40:23 0:44:07 0:02:22 9.0
10 FS Gotcha Kirby 25 134 Richard Frances 165 44:49 0:44:49 0:03:17 10.0
11 FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 45:20 0:45:20 0:03:48 11.0
12 FS Jazzy J24 54409 Peter Levers 165 46:22 0:46:22 0:04:50 12.0
13 FS Frosted Flakes L1 1 Les Babinchak 193 49:40 0:47:20 0:06:05 13.0

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName PHRFTOT Elapsed Corrected BCE Points
1 FS Xqsme Olson 911 102 Larry Zdvorak 132 40:40 0:43:11 0:00:00 1.0
2 FS Witching Hour Olson 25 97048 Paul DeWaele 165 44:06 0:44:06 0:00:55 2.0
3 FS It's All Good Olson 25 101 Eugene West 165 45:08 0:45:08 0:01:57 3.0
4 FS Tangent Kirby 25 21 Rod Miskey 165 46:14 0:46:14 0:03:03 4.0
5 FS Minus Six Rocket 22 34458 David Bussin 159 46:07 0:46:37 0:03:23 5.0
6 FS Breezin Kirby 25 193 Cathy Cudmore 165 47:56 0:47:56 0:04:45 6.0
7 FS Gotcha Kirby 25 134 Richard Frances 165 48:46 0:48:46 0:05:35 7.0
8 FS Northern Dancer Tripp 26   Tim Marsden 117 46:03 0:50:19 0:06:32 8.0
9 FS Line Honours Rocket 22 2210 Ashley Cond 109 48:05 0:53:22 0:09:10 9.0
10 FS Frosted Flakes L1 1 Les Babinchak 193 58:58 0:56:11 0:13:39 10.0



Sailwave Scoring Software 2.25.11
http://www.sailwave.com/